Fotoelektryczny czujnik: jego zasady działania i profesjonalne stosowanie

Dla wielu odbiorców sieci zagadnienia z obszaru elektryki czy fizyki są niemal wiedzą tajemną. Niewiele osób ma pojęcie o zasadach działania różnych urządzeń. Niektórzy jednakże chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą przykładowo wpisać w wyszukiwarki You Tube lub Google konkretne frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne lub czujnik odległości sick, gdzie znajdą wiele wartościowych informacji na wybrane tematy. Fachowe ich objaśnienie może pomóc w zrozumieniu działania wybranych urządzeń lub nawet może być zachętą do podjęcia samemu działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W owym artykule skupimy się na wyjaśnieniu zasad działania czujnika fotoelektrycznego, który jest dość niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które jest złożone z zespolonych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są odłączone od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza dioda jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która wysyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym. Drugi element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Zostaje on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło. W niniejszym przypadku będzie to światło podczerwone, nadawane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek tego światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego wachlarz zastosowań jest dość duży. Mocno użytecznym wydaje się przeznaczenie go w roli czujnika zbliżeniowego.

Masz ochotę przeglądnąć następny tekst na ten obszerny temat? Więc najedź na łącze tutaj (https://www.gohero.pl/dji-spark-combo) i przeloguj się do nowej strony, jaką dla Ciebie opracowaliśmy.

Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Działał on trochę inaczej, ponieważ posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od przeszkody i następnie powracał. W ten sposób można było ustalić odległość od konkretnej przeszkody. Zobacz stronę:

Funkcjonowanie określonego czujnika jest nad wyraz podobne, z tym że jego zakres działania jest dużo mniejszy. Jego odległość funkcjonowania wynosi parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się kapitalnie jako czujnik antywłamaniowy. Przykładowo przy otwarciu drzwi oddalona zostanie przeszkoda i receptor wtedy zadziała.

admin