Aktywność w internecie wiąże się z różnymi zagrożeniami. Czy wiesz, jakie to niebezpieczeństwa i jak się przed nimi bronić

W ostatnim okresie coraz bardziej powszechna staje się praktyka trzymania danych w chmurze, czyli w usługach online. Niestety, nie zawsze jest to bezpieczne, bo nasze dane w chmurze są wystawione na niebezpieczeństwo. Można je oczywiście zabezpieczyć, więc powstają różnorodne systemy zabezpieczeń czy systemy weryfikacji danych.

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Generalnie jednak, nie da się uniknąć wszelkich pułapek oraz słabości, a największą z nich zawsze jest człowiek. To on tak naprawdę kreuje największe, czasem niespodziewane ryzyko. Nie bądźmy jednakowoż źle nastawieni do takich usług, jedynie przez to, iż pewne wady będą oddziaływać na postrzeganie bezpieczeństwa. Najważniejsze to, aby osoba, która korzysta z usług online miała pojęcie, w jaki sposób są one zabezpieczone, jak działają tego rodzaju zabezpieczenia, jak funkcjonuje ich rola. Powinieneś pamiętać o paru zasadach, które są niezmienne.

Pamiętaj więc, że wszystko, co przechowujesz w sieci może zostać upublicznione. Czemu? Powód może być bardzo błahy. Może tak być przez twoją nieuwagę, ale również przez zaniedbania dostawy usług, z których korzystasz. Istotne dokumenty, fotografie czy inne materiały, jakie są dla ciebie ważne i nie mogą wpaść w niepowołane ręce, najlepiej nie publikuj w internecie . Inna ważna sprawa to hasło, jakie nie powinno być zbyt łatwe.logintrade.pl/ (zobacz logintrade.pl >> tylko profesjonalne informacje)Takie hasło nie powinno być zbyt proste, ażeby ktoś zbyt łatwo go nie wykradł. Warto używać różnych znaków i różnych gabarytowo liter. Kolejna ważna sprawa ma także związek z hasłami. To oznacza, że np. dostęp do maila czy do bankowości elektronicznej były opatrzone różnymi hasłami. Dzięki temu utrata jednej usługi nie sprawi, że powstanie niebezpieczeństwo dla danych przechowywanych w innych miejscach.

Linux server

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, to niezbyt wygodne, bo musimy zapamiętać kilka haseł. Jednakowoż, miejmy na uwadze, iż w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najbardziej istotne, zdecydowanie ważniejsze niż nasza wygoda. Najkorzystniejszym więc sposobem jest określenie jednego hasła dla kilku mniej istotnych miejsc online i kilku bardzo mocnych haseł do najistotniejszych kont. Takie zagrożenia zdarzają się w odniesieniu do różnych systemów. Czy to linux serwer czy Windows – nie ma żadnego znaczenia.

admin