Kilka podstawowych informacji o odlewaniu, czym się charakteryzuje odlewanie ciśnieniowe.

Odlewanie jest jedną z najstarszych metod obróbki najróżniejszych metali, używane już było przed kilkoma tysiącami lat. Aktualnie dzięki ogromnej ilości wykonanych badań daje naprawdę duże możliwości, a ilość dostępnych stopów o coraz lepszych parametrach cały czas dynamicznie wzrasta.
Za pomocą odlewania wykonuje się najróżniejsze elementy, nawet z tak skomplikowanymi, jak bloki silników samochodowych.

światło - fiber laser

Autor: Groman123
Źródło: http://www.flickr.com
W niejednym przypadku będzie to jedyna metoda na to, aby uzyskać odpowiedni kształt, gdyż albo jest to niewykonalne przy pomocy na przykład obrabiarek, albo byłyby dużo większe koszty. Jedną z najpopularniejszych technik odlewniczych, stosowaną w zasadzie od początku, jest odlewanie przy pomocy form. Metoda ta opiera się na tym, że przygotowuje się wzór przedmiotu zrobiony z wosku, a następnie otacza się go odpowiednio przygotowaną masą, która po jakimś czasie zastyga. Przez podgrzanie wszystkiego wosk zostaje wytopiony, a następnie do tak powstałej formy wlewa roztopiony metal, który zastygnie w przygotowanym wcześniej kształcie.
mieszkania

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Innym bardzo popularnym sposobem robienia elementów z metalu będzie odlewanie ciśnieniowe. Polega ono na tym, że forma zostaje wypełniona pod wpływem ciśnienia wywołanego ruchem odpowiedniego tłoka. Ta technika cechuje się wysokim poziomem wydajności i dużą dokładnością, dzięki czemu jest coraz popularniejsza przy wytwarzaniu rozmaitych elementów.

Jeżeli fascynuje Cię opisywane zagadnienie, nowa publikacja (https://www.eogniwa.pl/pl/c/Pasy-transportowe/41) prezentuje szczegółowo interesujące problemy, które okażą się niezwykle zajmujące.

Odlewy ciśnieniowe – |>odlewanie ciśnieniowe przede wszystkim posiadają odpowiednią strukturę wewnętrzną, przez co cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Takie odlewanie wykorzystuje się głównie w przypadku metali nieżelaznych, przykładowo takich jak miedź, mangan czy aluminium.

Lecz technika ta ma niestety ograniczenia, a największą jej wadą są wysokie koszty.

Odlewnia aluminium która będzie chciała produkować elementy zrobione w taki sposób musi zainwestować w niezbędne urządzenia i maszyny – |>odlewnia aluminium ALWRO S.A.. Dodatkowo pewnym utrudnienie będą tworzące się podczas odlewów naruszenia struktury wewnętrznej, jakie osłabić mogą element i wpłynąć na jego własności użytkowe.

admin