Kilka podstawowych informacji o odlewaniu, czym się charakteryzuje odlewanie ciśnieniowe.

Odlewanie jest jedną z najstarszych metod obróbki najróżniejszych metali, używane już było przed kilkoma tysiącami lat. Aktualnie dzięki ogromnej ilości wykonanych badań daje naprawdę duże możliwości, a ilość dostępnych stopów o coraz lepszych parametrach cały czas dynamicznie wzrasta.
Za pomocą odlewania wykonuje się najróżniejsze elementy, nawet z tak skomplikowanymi, jak bloki silników samochodowych.

światło - fiber laser

Autor: Groman123
Źródło: http://www.flickr.com
W niejednym przypadku będzie to jedyna metoda na to, aby uzyskać odpowiedni kształt, gdyż albo jest to niewykonalne przy pomocy na przykład obrabiarek, albo byłyby dużo większe koszty.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaintrygował Cię ten temat, to przejdź na adres tej podstrony (http://rcc-nova.pl/badania-i-pomiary/pomiary-wibroakustyczne/) i spójrz, co dla Ciebie z przyjemnością stworzyliśmy.

Jedną z najpopularniejszych technik odlewniczych, stosowaną w zasadzie od początku, jest odlewanie przy pomocy form. Metoda ta opiera się na tym, że przygotowuje się wzór przedmiotu zrobiony z wosku, a następnie otacza się go odpowiednio przygotowaną masą, która po jakimś czasie zastyga. Przez podgrzanie wszystkiego wosk zostaje wytopiony, a następnie do tak powstałej formy wlewa roztopiony metal, który zastygnie w przygotowanym wcześniej kształcie.

mieszkania

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Innym bardzo popularnym sposobem robienia elementów z metalu będzie odlewanie ciśnieniowe.https://www.sportwheels.pl/pol_m_Producenci_TOMASON-3743.html felgi tomasonPolega ono na tym, że forma zostaje wypełniona pod wpływem ciśnienia wywołanego ruchem odpowiedniego tłoka. Ta technika cechuje się wysokim poziomem wydajności i dużą dokładnością, dzięki czemu jest coraz popularniejsza przy wytwarzaniu rozmaitych elementów. Odlewy ciśnieniowe – |>odlewanie ciśnieniowe przede wszystkim posiadają odpowiednią strukturę wewnętrzną, przez co cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Takie odlewanie wykorzystuje się głównie w przypadku metali nieżelaznych, przykładowo takich jak miedź, mangan czy aluminium.
Lecz technika ta ma niestety ograniczenia, a największą jej wadą są wysokie koszty.

Odlewnia aluminium która będzie chciała produkować elementy zrobione w taki sposób musi zainwestować w niezbędne urządzenia i maszyny – |>odlewnia aluminium ALWRO S.A.. Dodatkowo pewnym utrudnienie będą tworzące się podczas odlewów naruszenia struktury wewnętrznej, jakie osłabić mogą element i wpłynąć na jego własności użytkowe.

admin