Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do ogólnodostępnego pojemnika na śmieci. Utylizacja tego typu odpadów musi być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się zużytej lodówki, zużytych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które już nie świecą?
W Polsce od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy oddać do punktu skupu, w którym gromadzi się tego typu odpady. Zebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego rodzaju odpadów – znajdź punkt obioru sprzętu AGD . Tego typu odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wszystkie te substancje są naprawdę niebezpieczne, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz wykorzystane, stąd zalecenie, by zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany był we wskazane miejsce recyklingu lub utylizacji.
Zużyte meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co jednak z nimi zrobić? Kupując nową pralkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy stare oddać do sklepu lub punktu, w którym prowadzona jest ich naprawa. Czasem niektóre gminy raz w roku czy raz na sześć miesięcy organizują zbiórki takiego starego sprzętu RTV i AGD – poznaj możliwości firmy Utylnia . W ramach odbywających się zbiórek można oddać również zużyte opony samochodowe i akumulatory.
Jeśli masz ochotę rozszerzyć swą wiedzę na omawiany temat, to zobacz nowy materiał (https://www.gohero.pl/dji_mavic_air_2_nowe_funkcje), który zapewne będzie dla Ciebie niesamowicie interesujący.
To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którym zależy na kondycji środowiska naturalnego.
Natomiast w innych gminach w miejscach najbardziej intensywnego ruchu mieszkańców ustawiane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niedziałające już baterie i świetlówki. Wszystkie te działania mają przed sobą konkretny cel: troskę o środowisko, w którym żyjemy. Pamiętać trzeba, że za wyrzucanie elektrośmieci do tradycyjnych pojemników, w których umieszczamy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie opłaca się więc ich wyrzucać do normalnych śmieci także ze względów finansowych. Taka kara może bowiem mocno odbić się na kondycji naszego portfela.