Innowacyjne metody w grach

Aktualnie gry komputerowe wykorzystują sporo nowych technologii, o których jakiś czas temu nawet nie śniło się graczom. Zaowocowało to powstaniem wielu nowoczesnych kontrolerów do gier, nieliczne z nich były nawet wykorzystane w konsolach nowej generacji. Wyraźnym przykładem ewolucji kontrolerów do gier jest zastosowanie akcelerometru, jaki można znaleźć w licznych telefonach komórkowych, a także w standardowych kontrolerach już w trzeciej odsłonie konsoli PlayStation. Akcelerometr to urządzenie określające lokalizację kontrolera w twójwymiarze. Wykorzystanie tego urządzenia do kontrolerów pozwoliło urozmaicić gry w element zręcznościowy.

komputer

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com

Ewolucja

Znaczącym krokiem naprzód w rozwoju kontrolerów był system PlayStation Move, dzięki któremu użytkownik za pomocą kamery i odpowiedniego sterownika mógł wcielić się w uczestnika gry i przejąć bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami. Producent wprowadził na rynek specjalne uchwyty na takie kontrolery, umożliwiające przekształcenie dwóch takich urządzeń w kierownicę auta czy karabin maszynowy. Kolejnym etapem ewolucji gier było użycie przez firmę produkującą konsole Xbox One najnowszej wersji technologii kinect Ta technologia łączy funkcje kamery z mikrofonem i umożliwia kierowanie urządzeniem z wykorzystaniem prostych ruchów i odpowiednich słów. Aktualnie producenci gier pracują nad zaadaptowaniem wszystkich wymienionych rozwiązań w swoich wyrobach. Niektóre gry już częściowo wykorzystują nowe możliwości sterowania postacią.

gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Gry przyszłości

Eksperci przewidują, że gry następnej generacji będą angażowały większą liczbę zmysłów niż obecnie, poza tym będą stwarzały bardziej realistyczny obraz wirtualnej rzeczywistości. Obraz widziany przez użytkownika będzie uzależniony od ruchów głowy, poza bodźcami wzrokowymi i słuchowymi będzie można rejestrować bodźce zapachowe czy fizyczne.http://www.rfid.zone/oferta/ (pozostałe informację dostępne na tej stronie)Obecnie tworzone są przyrządy eksperymentalne, które już na dzień dzisiejszy umożliwiają odczuwanie niektórych z tych doznań, całkiem więc możliwe, że będą one zastosowane przez twórców gier. Przyszłość jest obiecująca, jednak już w tej chwili tworzone są gry umożliwiające zaawansowaną kontrolę nad postacią, jedną z nich jest gra taka jak na stronie w którym użytkownik będzie mógł dawać postaci proste komendy głosowe i rzucać czary za pomocą odpowiednich gestów.

admin