Dom na miarę czasów, czyli inteligentne systemy mające zastosowanie w naszym otoczeniu

Żyjemy w czasach, w których technologia odciska coraz większe piętno na naszą codzienność. Jest obecna w prawie każdym aspekcie naszych aktywności. Dzięki technologii mamy możliwość komunikować się w bardzo łatwy sposób, używać wyjątkowo skomplikowanych systemów rozrywki jak i wykonywać zaplanowaną aktywność w wysoko produktywny sposób.Nie ma więc wątpliwości, że technologia znacząco ułatwia nam życie. Jednym z ostatnich trendów, w jakich znaczącą rolę odgrywają właśnie nowe zdobycze technologiczne to systemy inteligentne (Więcej informacji). Najogólniej mówiąc, są to systemy czasu rzeczywistego w jakich komputer z dostępem do sieci gromadzi i analizuje dane jak i łączy się z innymi urządzeniami ,które wykonują określone zadania. Systemy te obejmują także takie tematy jak bezpieczeństwo, łączność, zdolność do przystosowania się po analizie zdobytych informacji a także monitoring i zarządzanie. Chociaż możemy w ogóle nie zdawać sobie z tego sprawy, to systemy – www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-przewietrzania-230vac/35/cp-03-centrala-przewietrzania-23 – inteligentne są w okół nas prawie wszędzie, stwarzając całkowicie nowe możliwości dla przemysłu, biznesu jak i dla codziennych aktywności użytkowników. Można je spotkać niemal wszędzie: w branży motoryzacyjnej, lotniczej, biznesie zbrojeniowym, ochronie zdrowia, komunikacji albo też w elektronice użytkowej np. w układach odpowiadających za sterowanie oświetleniem oraz ile kosztuje montaż klimatyzatora wielu wielu innych.

lampa, oświetlenie, asperatus

Systemy inteligentne odgrywają olbrzymią role w budowie tak zwanych inteligentnych domów. Zestaw czujników złączonych w konkretnym systemie sterowanym poprzez główny komputer daje wiele użytecznych rozwiązań. Jesteśmy w stanie dla przykładu na odległość przy użyciu smartfona z dostępem do sieci manipulować roletami okiennymi czy też ustawiać właściwą temperaturę przed tym, gdy pojawimy się w domu. Takie rozwiązanie ułatwia systemy inteligentne umożliwiają również sterowanie oświetleniem czy też monitorowanie naszego domu w trakcie naszej nieobecności. Jest to w szczególności przydatne jeżeli myślimy o bezpieczeństwie naszego mieszkania. Dla przykładu system może wysłać SMS z alertem gdy zostanie wypatrzona obca osoba w naszym apartamencie w trakcie naszej nieobecności.

Wyjątkowo dobrą funkcją jest także to, że system wykona telefon do straży pożarnej w momencie wyczucia dymu w domu. Sposobności jak i perspektyw wdrożenia podobnych rozwiązań jest niemal niezliczona ilość. Jedyną rzeczą, która jest w stanie nas ograniczać, to nasza wyobraźnia.

admin