Do jakich celów używane są drony na świecie? Czego jeszcze o nich musimy się dowiedzieć?

O dronach pewnie słyszał już niemal każdy. Jest o nich dosyć głośno ostatnimi czasy. Nie tylko w naszym kraju, lecz też na świecie. Używa się ich do wciąż większej ilości zadań. Wdarły się na rynki światowe przebojem oraz stale święcą tryumfy. Przyszłość jak też plany na wykorzystanie takich urządzeń są wielkie i z pewnością jeszcze będziemy słyszeć o nich wiele razy. Zatem gdzie można je zobaczyć i do jakich celów są one używane?

koncert nakręcony dronem

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
O wykorzystaniu takich urządzeń do robienia zdjęć i filmowania zapewne nie trzeba nikomu wspominać. Do tych celów w Polsce używany jest między innymi dron Phantom, zobacz szczegóły: . Jest to zaledwie jedno z całej masy zastosowań, o których chyba słyszeli już wszyscy. Świadczy o tym z pewnością ilość firm świadczących usługi w zakresie fotografii lotniczej. Natomiast pewnie o zastosowaniu dronów w geodezji, fotogrametrii albo też meteorologii nie słyszeliśmy za wiele. Pewnie dlatego, że w Polsce nie jest to jeszcze aż tak powszechne. Natomiast na przykład dron, który zrobili Amerykanie dla NASA pomaga w tropienia huraganów. Jest to jednak urządzenie, które posiada znacznie większe rozmiary od takich standardowych. Długość skrzydeł to około 35 metrów z tego powodu jest on raczej pod względem wymiarów zbliżony do małego samolotu.

Niektóre drony na świecie wykorzystuje się w akcjach poszukiwawczych. Są przydatne szczególnie w nocy kiedy można zamocować na nich kamerę termowizyjną. Są w stanie sprawdzić szybciej konkretny obszar niż ekipa ratunkowa co jest szczególnie ważne choćby zimą jak czas ma ogromne znaczenie. Gdy mowa o ratownictwie należy wspomnieć o dronie, jaki został stworzony w Niemczech oraz skaner kodów kreskowych bezprzewodowy pozwala w szybkim czasie dostarczyć defibrylator do poszkodowanego w wypadku lub kogoś kto doznał zawału. Można w taki sposób uratować życie dużej ilości osób.

Więcej modeli bezzałogowców znajdziesz na stronie: .

dron 3DR SOLO

Autor: Christopher Michel
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotne zastosowanie mają drony w świecie nauki. Pokazuje to chociażby użycie ich do badań archeologicznych. W krajach, w których dobowe różnice w temperaturze są bardzo duże, jak chociażby w Arabii Saudyjskiej, można za pomocą kamery termowizyjnej odkryć stare budowle czy kamienne struktury znajdujące się pod ziemią. Jest tak bo pozostałości takie nagrzane mocno w ciągu dnia schładzają się o wiele wolniej niż gleba. Dlatego po zmroku kiedy temperatura obniża się, są one widoczne na nagraniu termowizyjnym jako cieplejsze plamy. W oceanografii natomiast wykorzystuje się innego typu drony, które poruszają się w wodzie. Tak, pewnie nie wszyscy wiedzą, że tego typu urządzenia również są dronami. Mogą one przeszukiwać głębię mórz i oceanów i odkrywać nowe miejsca i stworzenia.

admin