Jak dużo wspólnego z typowo dziecinnymi zabawami mają nowoczesne technologie wytwarzania prototypów

Jednym z najbardziej ulubionych dziecięcych zabaw bywa lepienie bałwana. To zajęcie staje się niekiedy na tyle zajmujące i relaksujące, że zdarza się, że nawet rodzice włączają się w tworzenie tej trochę niezgrabnej sylwetki. Z kolei rzeczoną czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na myśli tzw. szybkie prototypowanie, a konkretniej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s

Autor: ciron810
Źródło: http://www.flickr.com

Do procesu wytwórczego używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się być zupełnie uzasadnione.Jeżeli będziemy w dalszym ciągu zgłębiać określony w tytule temat, to szybko przekonamy się, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby wliczyć do tzw. procesów addytywnych. W trakcie wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: innego tzw. techniki ubytkowe, czyli takie, kiedy tworzywo poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie.

Stworzyliśmy dla Ciebie kolejne przyciągające wiadomości na interesujący Cię temat. Wejdź do nowego tekstu i czytaj raport (http://fmk.pl/piora-slimakow/).

Z kolei ta technika bywa dobrze znana stolarzom, którzy z drewna dębowego są w stanie stworzyć prawdziwe cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych dzieci należałoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odniesiemy się także do banalnego, a równocześnie oczywistego przykładu.Weźmy zatem pod uwagę zupełnie prostą czynność, jaką bywa robienie pieczątki z kartofla. Zaprojektowany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie (zobacz cięcie metalu wodą) kawałków bulwy ziemniaczanej i już po upływie kilkunastu minut pieczęć jest gotowa do wykorzystania. A przy okazji zauważmy, że osoby dorosłe także trudnią się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w jarzynach i owocach tropikalnych nosi nazwę carvingu, a moda na tego rodzaju pasje, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu – to tak na marginesie (informacje: selektywne spiekanie laserowe).

model 3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową metodą, to jeszcze w jakimkolwiek razie nie wyparło tych tradycyjnych, czyli bardzo dobrze znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Supernowoczesne technologie potrzebują nieco czasu na upowszechnienie się – w końcu każdorazowe wprowadzenie nowinki wymaga tego, żeby zatrudnić pracowników, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo są w stanie obsłużyć skomplikowaną aparaturę. A do tego dodajmy jeszcze jeden fakt: za sprzęty wykorzystywane podczas pracy trzeba rzecz jasna zapłacić fortunę.

admin