Kilka cennych porad dla tych opiekunów prawnych, którzy wychowują nastolatków zafascynowanych internetem

Bycie rodzicem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a równocześnie jest związane z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a głównie technologii informatycznej, na nastolatka zaczyna czyhać coraz więcej zagrożeń. Jednakże z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać korzystania z laptopa – w końcu, jak przypomina znane porzekadło, zakazany owoc najlepiej smakuje. Trzeba zatem przede wszystkim tłumaczyć dziecku, w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów sieci i wytypować sytuacje, w których dwunastolatek powinien zachować szczególną czujność, a nawet sygnalizować o niepokojących zachowaniach innych internautów.

ojciec z córką

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego rodzaju czynności, czyli tych czysto zaradczych, trzeba także zatroszczyć się o to, aby nasza pociecha nie miała dostępu do stron internetowych propagujących treści o frywolnym podtekście. W tym przypadku warto szczególnie mieć na względzie czternastolatków, którzy nie tylko świetnie wiedzą jak zablokować stronę internetową, lecz również jak ją odbezpieczyć. Niestety opiekunowie prawni rzadko nadążają za swoimi potomkami, a kompetencje ludzi dorosłych niekiedy ograniczają się tylko do zrobienia zakupów w internecie albo sprawdzenia prognozy pogody czy poczty mailowej. Można jednak nabyć, a później wgrać program antywirusowy, który posiada ekstra funkcjonalność – tzw. kontrolę rodzicielską.

Dzisiaj jedynie w wybranych domach stoją na biurkach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i dzieci, ponieważ coraz częściej korzysta się z laptopów bądź smartfonów. Jednak bez względu na ten fakt, każdy z domowników pragnie zachować chociażby odrobinę prywatności, stąd powstają indywidualne konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej zabezpieczać bardzo istotne dane, na przykład rozliczenie prywatnego budżetu czy nieco kompromitujące fotografie z wakacji, należy pomyśleć o zupełnie prostych, a jednocześnie skutecznych działaniach. Otóż, wystarczy sprawdzić w sieci, jak zabezpieczyć folder hasłem, aby nikt niepowołany nie posiadał dostępu do poufnych danych.

Internet

Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nasz nastolatek pasjonuje się nowoczesnymi technologiami komputerowymi, to warto zatroszczyć się o to, żeby jego zainteresowania nie koncentrowały się tylko na grach. Można na przykład wskazać korzyści, które niesie ze sobą rozsądne wykorzystanie zasobów internetu. Kto dzisiaj uwielbia rozmawiać z kolegami i koleżankami za pośrednictwem portali społecznościowych, ten w dorosłym życiu będzie bardzo dobrze wiedział, że fan page w celach zarobkowych nie jest aż tak karkołomnym zadaniem, jak można byłoby się spodziewać. Zwłaszcza gdy ma się kilkuletnią praktykę – w końcu wiedzę encyklopedyczną można dość szybko uzupełnić.

admin