Co zrobić z niechcianym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Na świecie, oraz w Polsce z roku na rok sprzedaje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Szybki postęp technologiczny powoduje to, że urządzenia coraz szybciej stają się przestarzałe. Komputery, tablety a także telefony po kilku sezonach wymieniamy na nowe, mocniejsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku małego i dużego AGD. Urządzenia często psują się niedługo po okresie gwarancji. Naprawa pralki lub lodówki może okazać się zbyt droga i zwykle najlepiej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie możemy wyrzucić go prosto do kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej oddać do recyklingu (odbiór i utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego Utylizacja to odpowiedni sposób na pozbycie się niepotrzebnego urządzenia elektrycznego lub urządzenia elektronicznego.

Po przestudiowaniu tego materiału, odkryj także (https://multiinstal.pl/zbiorniki-buforowe-i-zasobniki-cwu/podgrzewacze-pionowe-cwu-ht-ermr/) odmienne wiadomości na przedstawiany temat, które okażą się podobnie absorbujące.

W ten sposób zyskamy pewność, iż zużyty sprzęt nie zaśmieci środowiska, a także da się odzyskać wiele wartościowych materiałów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali i plastiku, części elektroniczne zawierają szereg metali szlachetnych, chociaż często w niewielkich ilościach. Zaliczyć do nich możemy np. złoto, pallad, miedź. Jeśli utylizacja elektrośmieci będzie przeprowadzana na szeroką skalę, to może być niezwykle intratnym przedsięwzięciem. Co więc musimy zrobić, jeżeli mamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (przeczytaj więcej na stronie www)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, to znaczy ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeżeli zdecydujemy się wyrzucić elektrośmieci w niewłaściwy sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z literą prawa grozi nam wysoki mandat, a nawet postępowanie prze sądem.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa a zarazem dbać o środowisko. Nie jest to trudne, gdyż firmy, jakich zadaniem jest utylizacja elektrośmieci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują bezpłatny odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć właściwy punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Warto jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm w aspekcie ochrony środowiska, czego dowodem jest na przykład certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby zatroszczyć się o środowisko i z rozwagą podchodzić do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla środowiska, dlatego jego utylizacja jest kwestią niezwykle ważną. Pamiętajmy o tym, kiedy zechcemy pozbyć się zużytego sprzętu.

admin