Wyłączniki silnikowe, styczniki – części elektryczne służące do zabezpieczania silników w sprzętach używanych przez wielu ludzi

Współcześnie postęp techniczny pozwala na produkcję sporej liczby różnych urządzeń, które kolejnie wykorzystywane są w życiu właściwie każdego obywatela. Są to sprzęty, które jeszcze nie tak dawno wcale nie istniały a aktualnie są w globalnym stosowaniu. Na szeroką skalę następuje po prostu technologizacja życia.

Mechaniczne kierowanie urządzeniami

Najwięcej sprzętów technicznych obywatel stosuje w swojej pracy.

Zaciekawił Cię ten opis? Jeżeli tak, to przejdź do następnego zagadnienia i czytaj dalej obciążalność kabli o tym, co najbardziej Cię ciekawi.

Praktycznie niemal każdy zawód opiera się na pracy z różnymi narzędziami i sprzętami technologicznymi. W większości sprzęty te pracują przy pomocy jednostki jest jednakże coraz więcej sprzętów, których praca jest całkowicie zmechanizowana i starczy, iż jednostka właściwie ją ustawi oraz zaprogramuje i sama będzie wykonywać swoją pracę.

urządzenie elektryczne i okablowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to możliwe do zrobienia dzięki właściwym narzędziom, które wmontowane w konkretną maszynę odpowiadają za jej funkcjonowanie. Do takich narzędzi zaliczają się styczniki. Mają one za zadanie kierowanie działaniem silników wentylatorów, pomp, nagrzewaczy, systemów oświetlenia i wielu innych mechanizmów oraz urządzeń wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie.

Zabezpieczenie silników maszyn

Styczniki cechują się niedużymi wymiarami a także pewnością działania. Wyróżnia się ich różnorodne typy zależnie od sygnału, jaki przesyłają. Do kierowania i wspierania pracy wielu maszyn używane są nie tylko styczniki, ale też inne aparaty takie jak wyłączniki silnikowe. Skupiają one w sobie dwie funkcje sterownicze i zabezpieczeniowe. Wyłączników silnikowych używa się do manualnego włączania i wyłączania silników oraz zabezpieczenia ich przed zwarciem i przeciążeniem. Są one zaopatrzone w sporo akcesoriów mających udoskonalić ich działanie. Są one niedużej budowy, dzięki czemu potrzebują małej przestrzeni instalacyjnej. Błyskawicznie reagują na wszystkie zwarcia w silniku doprowadzając do jego natychmiastowego wyłączenia. Ochraniają one silnik przed zepsuciem związanym właśnie z przeciążeniem, spięciem bądź blokadą rozruchu. Dzięki wszystkim tym elementom każdy człowiek stosujący w swojej pracy czy nawet w domu urządzenia wyposażone w nie może mieć pewność, że są one właściwie chronione i będą mu służyć w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu.

admin