Najnowsze techniki wytwarzania obrazu

Wysokiej klasy urządzenia służące przekazywaniu informacji reklamowych mierzonych do wielkiej rzeszy odbiorców to obecnie jedyna technologia powszechnie używana, jaka pozwala na wysyłanie obrazu o bardzo wysokiej jakości przy zachowaniu znakomitej widzialności poprzez wykorzystanie wysokiej mocy diod ledowych.

telebimy elektroniczne

Autor: Mikey
Źródło: http://www.flickr.com
Jak dotąd tylko tzw. ekran LED – bo o nim mowa – pozwala skutecznie pokonać silny blask słoneczny. Czyni go to doskonale dostrzegalnym w mocnym świetle dziennym.
Do przetworzeniu cyfrowego obrazu użytkuje się najczęściej sygnał DVI, jaki jest nadawany z karty graficznej przemysłowego komputera. Obraz ten trafia do procesora telebimu przez kabel (zobacz przewod uziemiajacy) , gdzie przetworzony zostaje przez graficzny procesor, jakiego zadaniem jest rozdzielanie obrazu na kwadraty emitowane bezpośrednio do pojedynczych modułów telebimu. Każdy moduł ponownie zmienia każdy kawałek obrazu przy użyciu tzw. procesora wizyjnego i na koniec obraz transmitowany zostaje do podzespołów emitujących zawierających diody ledowe.
Istnieją dwie techniki wyświetlania tego typu obrazu. Pierwsza to technologia, w której na każdy z punktów wchodzą 3 diody ledowe: niebieska, zielona i czerwona. Diody ledowe funkcjonują podobnie jak w zwykłym monitorze współczesnego telewizora, a więc przez kombinację jasności świecenia pojedynczych diod monitora. Tym sposobem ekran LED (monitory ledowe zielona góra staszica) generuje obraz w różnych barwach. Technika ta ma zastosowanie przede wszystkim w monitorach wykorzystywanych na zewnątrz, w których stosuje się diody SMD jak także w ekranach LED wykorzystywanych we wnętrzach (jednak o o małej rozdzielczości).

monitor

Autor: uPrism co.,ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Następna technologia (poznaj co proponuje RFID Solutions Sp z oo) wyświetlania obrazu przy użyciu diod LED przynosi dużo większe możliwości jak też zachowuje większą głębokość kolorów. W celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu w ekranach z piksel bis użyto na z punktów aż 4 diody ledowe – o jedną w kolorze czerwonym więcej. Mamy więc: 2 czerwone, jedną niebieską i jedną zieloną. Użycie tego układu diod wypływa z nieliniowej czułości ludzkiego wzroku na barwy. Układ ten umożliwia też korekcję jasności wszystkich diod ledowych w taki sposób aby móc zmniejszyć fabryczne rozbieżności w natężeniu i jasności emitowanego światła pojedynczych pikseli.

admin