Jak wyglądało w przeszłości przechowywanie żywności w niskiej temperaturze, aktualnie stosowane urządzenia chłodnicze

Już w dawnych latach ludzie w pewnym zakresie umieli stosować lód i śnieg do ochładzania różnych rzeczy. Przechowywane w jaskiniach bryły lodu czy śniegu dawały możliwość tego, aby przed dłuższy czas utrzymywać odpowiednio niską temperaturę. Innymi metodami na przechowywanie lodu były dołki obłożone słomą, taką metodę z kolei wykorzystywali starożytni Rzymianie.

egipt
Autor: Egypt Excursions Online
Źródło: http://www.flickr.com
W dawnych czasach powstawać również zaczęły pierwsze wersje chłodziarek. To właśnie w Egipcie i Indiach zaczęto wykorzystywać porowate naczynia, w jakich efekt chłodzenia uzyskiwano przez odparowanie z nich wody. W 19 wieku chłodnictwo zaczęło się bardzo intensywnie rozwijać, także z tego powodu, że odkryto wpływ wyższej temperatury na rozwój mikroorganizmów i grzybów. (Ocieplanie poddaszy pianką) Urządzenia chłodzące wykorzystywać też zaczęto do konserwowania i utrwalania żywności. Obecnie używa się do tego szereg najróżniejszych urządzeń, spośród których część z nich potrafi wytworzyć temperaturę nawet do -270 stopni.Izolacje piankoweklimatyzacja
Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Po chłodnicze urządzenia sięgają najróżniejsze gałęzie przemysłu. Chyba największym odbiorcą tego typu urządzeń stał się przemysł spożywczy, ponieważ dzięki ich wykorzystaniu można zorganizować przechowywanie żywności przez pożądany okres czasu. Generalnie najczęściej urządzenia takie dzieli się na chłodziarki i zamrażarki. Chłodziarki mają możliwość ustawienia zakresu temperatur od zera do kilku stopni, dzięki czemu żywność nie jest zamrożona, a jednocześnie dzięki niskiej temperaturze nie będzie się psuła. (https://izolacjepiankowe.com.pl/oferta/dla-domu/) Za to zamrażarki dają możliwość osiągnięcia temperatury nawet do kilkudziesięciu stopni na minusie, pozwalając tym samym na przechowywanie produktów w stanie głębokiego zamrożenia. Spora ilość przedsiębiorstw decyduje się także na wykonanie dużych chłodni w budynkach, będą to na przykład różnego rodzaju firmy dystrybucyjne czy producenci rozmaitej żywności. Przy takich obiektach bardzo istotne są porządne izolacje instalacji chłodniczych i właściwe wykonanie budynku, przez co cały obiekt będzie posiadał należyte parametry energetyczne.