Komputerowy sprzęt bez tajemnic czyli z jakich części i elementów są wykonywane obecne komputery.

Czym są komputery, wiedzą już nawet dzieci w przedszkolu. Komputery stały się wszechobecne w życiu codziennym, używane są i do pracy, i do rozrywki. Jednak o ile praktycznie wszyscy wiedzą, jak komputer wygląda i jakie jest jego zastosowanie, to niewiele ludzi, oprócz pasjonatów, będzie wiedziało, z czego tak naprawdę sprzęty komputerowe się składają. Szczególnie, że ostatnie lata to rosnąca popularność smartfonów, tabletów i laptopów, które w rzeczywistości są prawdziwymi komputerami o wydajności wielokrotnie przekraczającej najlepsze komputery sprzed dwudziestu lat.

ekran laptopa

Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Główną różnicą pomiędzy tradycyjnym komputerem składającym się z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w przenośnych urządzeniach wszystko zostało zintegrowane w jednym elemencie, a tablety oraz smartfony nie mają nawet klawiatury, a jedynie dotykowy ekran. Jednak pomimo takich różnic urządzenia te funkcjonują na podobnej zasadzie i posiadają podobne komponenty. Można porównać je tutaj: miejsce z przykładami.

Tradycyjne komputery składają się z kilku podstawowych elementów. Zasadniczą częścią komputerów jest płyta główna z procesorem. Procesor to inaczej mózg całego sprzętu, on realizuje wszystkie wyliczenia które wynikają z użytych programów. Płyta główna z kolei steruje przesyłem informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami, odbiera sygnały z urządzeń zewnętrznych a także wysyła do nich dane otrzymane od jednostki sterującej. Żeby procesor mógł cokolwiek policzyć, musi posiadać dostęp do pamięci RAM. Będzie ona służyć do przetrzymywania kodu programu do wykonania i tymczasowych danych, po wyłączeniu sprzętu zawartość pamięci RAM ginie.

Twarde dyski są również rodzajem pamięci, lecz z kolei na nich dane nie są kasowane po wyłączeniu sprzętu. Na twardych dyskach zapisywane są programy, a także pliki z muzyką, zdjęciami i filmami.

Nie zastanawiaj się- przejdź do oferty (https://www.lombardpiaseczno24h.pl/o-nas/), by uzyskać ciekawe info na opisywany w tekście temat. Czekamy na twą recenzję!

Do zaprezentowania zostały jeszcze elementy zewnętrzne, przy pomocy których sprzęt komputerowy komunikuje z otoczenie, a należą do nich klawiatury, myszy oraz monitory. W jaki sposób nie wydać za dużo za sprzęt? Zerknij – monitory CRT.

admin