Osuszacz, wentylator czy nagrzewnica

wentylator
Technika wykonała duże, duże kroki w ostatnim wieku. Ludzie wiedzą dziś dzięki niej panować właściwie nad wszystkimi możliwymi żywiołami: istnieją melioracje, nowoczesne statki handlowe, wojenne i inne. Wydzieramy ziemi surowce naturalne, drążąc korytarze kilka kilometrów pod powierzchnią.

Będzie Ci niezbędne hiperłącze do strony (https://suninvest.pl/oferta/pompy-ciepla/)? Zapraszamy więc, byś nacisnął tutaj i wtedy przejdziesz do następnego tekstu pełnego detali.

Posiadamy systemy grzewcze, jakie niemal w całości użytkują energię ognia, nie wspominając już o fakcie, że ogniska, które dawno temu należało rozpalać krzemieniem albo deseczkami, dzisiaj umie rozpalić pięciolatek przy pomocy zapalniczki. Jest jeszcze powietrze – najtrudniejszy do okiełznania element, równie groźny w nadmiarze, jak te pozostałe, ale najtrudniej uchwytny. Jednak i tu się da: po firmamencie śmigają myśliwce z prędkością większą niż szybkość dźwięku, latają boeingi pełne ludzi, cargo i poczty. Na dole stoją elektrownie wiatrowe.

Wykorzystanie, choć bardziej oswojenie powietrza jest także potrzebne na znacznie skromniejszym poziomie, bardziej przyziemnym. Szczegółowe wyliczenia i oszczędne, wysokosprawne silniki elektryczne dały skonstruować dość mało skomplikowane, a niezwykle przydatne narzędzia, jak ciche i efektywne dmuchawy, wentylatory domowe najróżniejszego zastosowania: do wiaterku w upały, do wywiewania na zewnątrz oparów z kuchni, do ukierunkowania mas powietrza, żeby skuteczniej przewietrzyć dom czy piwnicę, w której okienka są zbyt niewielkie, żeby odbyło się to samo.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeśli tak, to bez wahania przekonaj się, co jest w ofercie (https://prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-socjalne-bhp-szkolne/), która tyczy się podobnej kwestii.

Wciąż przyziemne, ale nieco mniej banalne zastosowanie mają też osuszacze adsorpcyjne, których używa się często na budowie na etapie wykończenia, w podmokłych budynkach, które należy po zalaniu osuszyć przed mrozami, w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie niewskazana jest zbyt duża wilgoć, w magazynach muzeów, składach… Także w wielu dość niespodziewanych sytuacjach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, chociaż jeszcze częściej w użyciu na większą skalę (zimowe, plenerowe koncerty, ogrzewanie potężnych hal produkcyjnych i innych miejsc) są nagrzewnice olejowe. Te wydajne dmuchawy są w stanie stworzyć odrobinę upału w środku zimy, choć nie są całkiem ekonomiczne. Tak czy siak jest to następny dobitny dowód na to, że czy to w niebie, czy na ziemi, rządzimy powietrzem i pozostałymi elementami niepodzielną władzą.

Arek