Użycie klimatyzatorów i urządzeń osuszających powietrze w codziennym życiu

Od momentu, kiedy jednemu inteligentnemu panu był potrzebny jakiś wynalazek do suszenia papieru, trochę poprawiło się nasze życie w największe upały. Jak do tego doszło? Pewien Anglik, znajdując się w trudnej rozterce w swoim warsztacie, w jakim panowała przeraźliwa wilgoć, a on trzymał w tym miejscu mnóstwo papieru, stworzył urządzenie, jakie wysysało z otoczenia nadmiar pary wodnej. Nie byłoby to pewnie tak ważne rozwiązanie, gdyby nie fakt, że działaniem ubocznym pracy tego wynalazku było chłodzenie powietrza.

Czy masz chęć poznać opisywaną problematykę z całkowicie innej strony? Jeżeli tak, to przeczytaj również wpisy ze strony (https://www.etteplan.com/pl), które znajdziesz gdy klikniesz tutaj.

Tak powstały klimatyzatory

klimatazacja

Autor: SashaW
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sashawolff/3461164440/

g|L|W=155]Od tamtego czasu odpowiednio wykonane, znacznie wydajniejsze, cichsze i tańsze produkty tego typu da się zobaczyć w naprawdę wielu miejscach: w urzędach, na poczcie, w szpitalach, w sklepach spożywczych. Ale nie tylko – rozwój inżynierii i uzdatnienie klimatyzatorów do odrobinę mniejszego pochłaniania prądu pozwoliły na zastosowanie klimatyzacji również w autobusach, a także w samochodach osobowych, w których systemy te są skromne, a przy tym bardzo skuteczne. Klimatyzatory można zobaczyć także w prywatnych mieszkaniach, chociaż nie da się zapomnieć, że systemy takie nie należą ani do najtańszych, ani do najoszczędniejszych, wymagają także montażu wywiewu ogrzanego powietrza na zewnątrz budynku, a to jeszcze jeden koszt. W odpowiedzi na takie potrzeby zrodziły się trochę może mniej wydajne, lecz niezwykle użyteczne do tymczasowego zastosowania klimatyzatory przenośne, które prezentują się trochę jak stojące kaloryfery – z tą różnicą, że dmuchają bardziej chłodnym powietrzem, niż ogrzanym.

Klimatyzacja w pokoju

Autor: Yasna Communications
Źródło: Yasna Communications

Pierwotny zamysł Brytyjczyka nie był jednakże zapomniany, natomiast zapotrzebowanie na wydajne osuszacze jest nadal duże. Funkcjonujące nieco podobnie do klimatyzatorów, ale zupełnie odmiennie przygotowane do wykonywanego zadania osuszacze powietrza można zobaczyć przede wszystkim na placach budowy, gdzie pełną parą pracują, szczególnie w chłodniejszych porach roku, gdy szybko trzeba pozbyć się wilgoci ze schnących farb, zapraw i innych substancji. Urządzenia tego rodzaju niekiedy używane są także w budynkach, które trzeba szybko osuszyć po zalaniu – widzi się to znacznie rzadziej, ale urządzenia te bardzo wydajnie wywiewają ze ścian przemoczonego domu resztki wilgoci, dzięki czemu zamarzająca woda nie niszczy ścian.

Arek