Kable i przewody elektryczne

Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia w życiu codziennym, są kable elektryczne. Widać je właściwie wszędzie zarówno we wnętrzach, jak i poza budynkami. W świadomości większości ludzi kable i przewody elektryczne to to samo. W rzeczywistości są to inne urządzenia, mianowicie przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel z kolei składa się z systemu odpowiednich przewodów razem z warstwą izolacyjną. Rodzaj użytego kabla lub przewodu jest uzależniony przede wszystkim od wykorzystania, a więc od urządzenia, w którym jeprzewodom zobacz (oceń)yty. Kable elektryczne będą więc różnić się grubością, długością,a także typem wtyczek. Inaczej wygląda zasilacz do laptopa, a inaczej przewód od żelazka. Ten ostatni zresztą jest niezwykle charakterystyczny, posiada bowiem specjalny typ warstwy izolacyjnej. Ta specjalna otulina wykonana z bawełny gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z żelazkaa. Przy zastosowaniu typowej izolacji dotknięcie gorącej stopy urządzenia mogłoby wywołać przepalenie, a przez to porażenie prądem albo zwarcie instalacji.

W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Autor: Thermaflex
Źródło: Thermaflex

Rodzaje przewodówWewnątrz przewodów elektrycznych znajdują się tak zwane żyły, czyli mniejsze przewody, zazwyczaj pokryte różnobarwną izolacją. Żyły te najczęściej są miedziane. Izolacja natomiast wykonywana jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć również różny kształt; występują na przykład przewody płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak iędzy innymi giętkość, jak również maksymalna temperatura pracy. Są one ustalone w tym celu, by eksploatacja przewodów odbywała się we właściwy i bezpieczny sposób.

Przewody przyłączeniowePrzewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które posiadają element popularnie nazywany wtyczką. Wtyczka elektryczna również miewa różnorodne formy zależnie od urządzenia. Przewody takie posiadają w większości przypadków izolację gumową, może być jednak również wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu znaczące jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by była odpowiednia do potrzeb. przewodów zobacz (hiperłącze do serwisu)

Źródło: lapppoland.lappgroup.com

PP2.0