
Niestety, dużo z nich ma w sobie robaki, które mają za zadanie wykradanie naszych wartościowych danych, przesyłanie SMS-ów na drogie numery lub inne, niebezpieczne aktywności. Zdecydowana większość szkodliwych aplikacji powstała na Androida, ponieważ ten system cechuje się daleko posuniętą otwartością.
Dodatkowo wielu posiadaczy smartfonów lekceważy fundamentalne reguły bezpieczeństwa i ściąga apki z dziwnych serwisów, co nierzadko kończy się fatalnie. Jednakże w przypadku innych systemów na smartfony sytuacja wygląda sporo lepiej. Tworzenie aplikacji na Windows 8 jest procesem długim, bo Microsoft nie wpuszcza na rynek niezaufanych apek. Dodatkowo firma ta wymyśliła świetną zaporę dla robaków, która opiera się na tym, że wszelkie uruchamianie na aparacie aplikacje nie otrzymują dostępu do prywatnych danych właściciela.
Najbardziej bezpiecznym systemem na telefony okazuje się ten, który jest obecny na smartfonach marki Blackberry. Tej kanadyjskiej firmie bardzo zależy na czystości, gdyż kieruje swoją ofertę do osób związanych z biznesem i polityką. A to oczywiste, że w tych kołach wymieniane są wartościowe dane, które nigdy nie powinny dostać się w niewłaściwe ręce. Niewiele wirusów zaraża także smartfony Apple. Jest tak, bo marka respektuje filozofię jej zmarłego założyciela, Steve’a Jobsa. Rzecz zasadza się na tym, że jest jedne normalne źródło, z którego da się ściągnąć apki na iPhony. Dodatkowo każdy telefon jest silnie zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju próbą wglądu w kod iOSa.
Na zakończenie tematu trzeba wspomnieć, jak można znaleźć programistów, którzy tworzą programy na telefony. Do Google trzeba wstawić słowa „aplikacje mobilne miejscowość” (dla ułatwienia: „aplikacje mobilne Wrocław – Jojomobile’).