Jak wybrać najlepszy procesor?

Przy kupnie laptopa albo komputera wybór najlepszego układu procesora ma bardzo duże znaczenie dla jego późniejszej pracy. Powinno dobrze się zastanowić, do jakich zastosowań dany sprzęt będzie używany. Jeśli ktoś zamierza więcej grać, to lepiej zainwestować w dobrą grafikę, lecz jeżeli sprzęt komputerowy będzie używany do realizacji skomplikowanych obliczeń, to na procesorze nie powinno się oszczędzać.

Dwa nowe Phenomy BE

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Dzisiaj na komputerowym rynku prym wiodą dwie firmy, AMD i Intel. Wyścig ich jest bardzo zacięty, każdy nowy pomysł natychmiast jest kopiowany przez konkurenta. Mimo tego, że każda z tych firm stosuje własne patenty, to proponowane przez nich układy procesorów są kompatybilne ze sobą i obsługują wszystkie aplikacje i gry.

Dlatego też nie jest istotne, czy w komputerze zamontowano Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core 3,2Ghz S-AM3 BOX (HDZ955FBGIBOX) (), albo czy laptop widziany w sklepie ma procesor i5-4570 320 GHz. W obu tych przypadkach można będzie na zakupionym urządzeniu uruchomić każdy pogram, który będzie chodzić bez większego problemu.

Bez znaczenia jest również, czy użytkowany będzie komputer stacjonarny, czy też laptop. W przenośnym sprzęcie również znajdziemy oba rodzaje układów procesorowych, z tym że z reguły mają one trochę inne parametry niż w stacjonarnym sprzęcie. Zużywają mniej prądu, z tego powodu że w przenośnych urządzeniach trzeba oszczędzać energię. Dlatego też stacjonarny komputer posiadający Procesor Intel i5-4430 3.00GHz 6MB BOX (BX80646I54430) zużyje znacznie więcej energii niż jego zamiennik w przenośnym urządzeniu. W przypadku AMD sprawa wygląda podobnie, tu także Procesor AMD X8 FX-8350 4,0GHz BOX (FD8350FRHKBOX) zamontowany w stacjonarnym sprzęcie posiadał będzie inny zestaw parametrów niż jego odpowiedniki w laptopach. Obecnie można zauważyć trend w kierunku coraz dłuższych czasu działania na akumulatorach. Dlatego wytwórcy często się decydują na instalowanie nieco mniej wydajnych, ale energooszczędnych układów w miejsce ostatnich, lecz pochłaniających dużo prądu nowości. Przy obecnym postępie w technologii różnice zauważalne raczej nie będą w czasie normalnej pracy.

admin